Yüksel KOCAMAN
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı
“Çanakkale Şehitlerimiz” Anıldı

Adliyemizde, “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinlikleri kapsamında konferans düzenlendi.Sinevizyon eşliğinde sunulan dinleti ile Çanakkale ruhu ve tarihi duygu bir kez daha yaşatıldı.

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı’nca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neşe Özden’in katılımıyla “Türk ve Dünya Tarihinde 1915 Çanakkale Muharebeleri ve Zaferi “ konulu konferans düzenlendi.

Programa, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Dr. Ekrem Çetintürk, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Ulukul, Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Üyesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, hakimler ile personel katıldı.

Prof. Dr. Özden: “Türkler için savaş bitmedi”

Programda, 1914 ile 1918 yılları arasında dünya üzerinde 40 ya da 50 ülkenin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Özden, bu dönemde varlığını güçlendirmek isteyen ülkelerin büyük devletlere yönelik yürüttüğü “manda ve dominyon” gibi yeni sömürgecilik planları konusunda izleyenleri bilgilendirdi. Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan sıkıntılı sürece değinen Prof. Dr. Özden, itilaf devletlerine karşı açılan cepheler ve kara ile deniz harekâtından oluşan Çanakkale Muhabereleri’ni anlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştığı cephelere de dikkat çeken Prof. Dr. Özden, “Çanakkale Zaferi dünya tarihinde başarılı olduğu kadar pek çok dünya liderini de yerinden etmiştir” diye konuştu. Prof. Dr. Özden, “Birinci Dünya Savaşı dünya tarihine göre 1918 yılında biter. Ancak Türkler için değil. Türkler için sunulan bazı antlaşmaların kabul edilebilir bir yanı yoktur. Türkler için savaş devam etmiştir. 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile hem Birinci Dünya Savaşı hem de Kurtuluş Savaşı sona ermiştir” dedi.

Program kapsamında, Murat Demir ve Serhat Özkan tarafından konuklara dinleti sunuldu. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Heybet tarafından Prof. Dr. Özden’e plaket takdim edildi.

SİTEMİZİ
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. →AA Bilgi İşlem Müdürlüğü←